Łysogóry: Relacja z III Ogólnopolskiego Wiecu i Zjazdu Rodzimowierczego

Wiadomość nadesłana

W dniach 22 - 23 sierpnia 2015 roku w Łysogórach (najwyższym paśmie Gór Świętokrzyskich) odbył się III Ogólnopolski Wiec i Zjazd Rodzimowierczy. Oprócz wiecu w skład programu wchodziły obrzędy, biesiada, a także prelekcje wygłoszone przez specjalnie zaproszonych gości. Nasza korespondentka S. przybliży przebieg tego wydarzenia.

 


W sobotnie południe, zgodnie z harmonogramem, odprawiono rytuał otwierający zjazd dla Bogów i przybyłych uczestników, aby pomogli mądrze radzić.
Po godz. 13, w Hotelu Ameliówka koło Kielc, rozpoczęto część naukową spotkania, gdzie prelekcje wygłosili: prof. dr hab. Krzysztof Brach, który przybliżył "Słowiańskie święto wiosenne Stado. Próba rekonstrukcji obrzędu" oraz pisarz i historyk Witold Chrzanowski  pt.” Słowianie i Skandynawowie”. 

Późnym wieczorem rozpalono ogień ofiarny, gdzie połączone siły żerców przybyłych wspólnot pomogły nawiązać łączność uczestników z bytami wyższymi, składając jednocześnie prośby o siłę ,mądrość, zdrowie i wytrwałość dla nas i przyszłych pokoleń. Obrzęd zakończono biesiadą, która przeciągnęła się do białego rana.

W niedziele rano, na posiedzeniu III Ogólnopolskiego Wiecu i Zjazdu Rodzimowierczego po długich dysputach, decyzją wiecu powołano do życia Konfederację Rodzimowierczą, której inicjatorami są następujące wspólnoty: Gontyna, Stowarzyszenie Żertwa, Rodzimowiercy Pomorscy, Stowarzyszenie Drzewo Przodków, Wspólnota Rodzimowiercza Krąg Radogost, Stowarzyszenie Kałdus, WiD, Gromada Swarga, ZW Rodzima Wiara oraz Wspólnota Rodzimowierców „Watra”.

 

Konfederacja ma posłużyć konsolidacji środowiska Rodzimowierczego, a także dbaniu o jego interesy i występowaniu w jego imieniu w ważnych, dotyczących go kwestiach. Ma ona charakter nieformalny, a jej organem decyzyjnym będzie rada złożona z przedstawicieli poszczególnych wspólnot.

O trzynastej rytualnie zamknięto jakże owocny wiec i uczestnicy po wykonaniu pamiątkowych zdjęć rozjechali się w swoje strony.

III Zjazd zgromadził blisko 70 rodzimowierców i sympatyków, w tym przedstawicieli większości polskich wspólnot o takowym charakterze.

Utworzenie KR jest niewątpliwie przełomowym i bezprecedensowym wydarzeniem w środowisku wyznawców rodzimej religii Słowian w naszym kraju. Konfederacja Rodzimowiercza pozwoli zjednoczyć  przedstawicieli plemion lechickich i w konsekwencji  przyczyni się do odrodzenia ducha Polaków, jak i kultywowania naszej pięknej tradycji. Sława Bogom i Przodkom naszym!

Zdjęcia wykorzystane w relacji:  Krzysztof Majcher oraz S.

 

S. / Wspólnota Rodzimowierców „Watra”

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank