Gdynia: Obchody dnia Żołnierzy Wyklętych, 3.03.2012r.

 

Od zeszłego roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"- święto na cześć Tych, którzy stawili czynny opór przeciwko nawale komunistycznej zaraz po II Wojnie Światowej. Byli to zwykle młodzi ludzie, wcześniej zrzeszeni w takich organizacjach, jak NSZ czy WiN. Od początku byli oni niewygodni dla władz podporządkowanych sowieckiej Rosji, która nazywała ich faszystami czy karłami reakcji. Szykany dotykały nie tylko ich, ale także rodziny i bliskich, a miejsca pochówku wielu z nich są do dziś nieznane. Po upadku PRL władze postanowiły tym świętem przywrócić im honor i należny szacunek.

 

W sobotę 3 marca w Gdyni odbył się marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez nieformalne zrzeszenie Pomorskich Narodowców, na którym nie mogło zabraknąć również członków Aktywu Północnego.

 

Obchody rozpoczęła projekcja filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Sam film był wyświetlony w wersji reżyserskiej, ponieważ sponsorzy (na czele z TVP) wycofali się z dalszego dotowania produkcji. Sala przewidziana na ten cel przez organizatorów pękała w szwach, gdyż nikt nie spodziewał się tak wielkiej frekwencji. Pomimo tego, że nie wszyscy mieli miejsca siedzące, to nie słychać było głosów narzekania, a sam film został nagrodzony gromkimi oklaskami.

 

Zaraz po zakończeniu sformowała się główna kolumna marszu i ok. godziny 19 pochód ruszył ulicami Gdyni. Wśród idących było wiele młodych osób,  rodzice z dziećmi i osoby starsze. Jak zawsze towarzyszyli nam również kibice, wiernie wspierający patriotyczne akcje. W sumie wzięło udział ok. 250 osób. Głośno skandowano okrzyki tj.: „Cześć i chwała bohaterom”, „Duma, duma, narodowa duma”, „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę” czy „Kłamstwa michnika wyrzuć do śmietnika”. Pochód zwracał uwagę przechodniów, płonęły liczne pochodnie i powiewało wiele polskich flag. Marsz zakończył się  na Skwerze Kościuszki przy pomniku "W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej", gdzie wygłoszono przemówienia oraz przy świetle rac  odśpiewano hymn narodowy.

 

Nie tylko Trójmiasto uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych; podobne manifestacje, organizowane przez nacjonalistów, odbyły się w wielu miastach Polski. Cieszy również frekwencja na wszystkich pochodach, która pokazuje, że idee narodowe nie są obce naszemu społeczeństwu.

 

Widać więc, że pomimo usilnych starań władz PRL walka Tych Młodych Ludzi o niepodległą Polskę nie została zapomniana.

 

Zamieszczamy link do strony poświęconej filmowi o historii Roja: RATUJMY ROJA

 

 

Poniżej videorelacja z wydarzenia:

 

 

 

 

Zobacz także:

 

casuals-ag - Niech żyje Polska

 

casuals-ag - gdyńskie obchody narodowego dnia

 

answ - narodowy dzień Żołnierzy Wyklętych

 

arkowcy - Żołnierze Wyklęci

 

 

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank