Naukowcy odkryli, że to nie Afryka, a Europa mogła być miejscem narodzin ludzkości

Historia ludzkiej ewolucji może zostać napisana na nowo po tym jak zespół naukowców odkrył, że to nie Afryka, a Europa była miejscem narodzin ludzkości. Obecnie większość ekspertów uważa, że nasza ludzka linia rozdzieliła się od małp około 7 milionów lat temu w Afryce Środkowej, gdzie hominidy pozostały na najbliższe pięć milionów lat zanim wyruszyły dalej. Tymczasem w Bułgarii i Grecji znaleziono dwie datowane na 7,2 miliona lat skamieliny małpo-podobnej istoty, która posiadała uzębienie zbliżone do człowieka.

Odkrycie istoty nazwanej Graecopithecus freyberg lub "El Graeco" dowodzi, że nasi przodkowie mogli ewoluować w Europie już 200,000 lat przed najwcześniejszym afrykańskim hominidem. Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że odkrycia całkowicie zmieniają początek ludzkiej historii i umieszczają ostatniego wspólnego przodka szympansa i człowieka - tzw. ogniwo - w regionie śródziemnomorskim. W tym czasie zmiany klimatyczne przekształciły Europę Wschodnią w otwartą sawannę, która zmuszała małpy do znalezienia nowych źródeł pożywienia, co doprowadziło do przesunięcia w kierunku bipedalizmu.

"To badanie zmienia idee związane z wiedzą o czasie i miejscu pierwszych kroków ludzkości" - stwierdził profesor Nikolai Spassov z Bułgarskiej Akademii Nauk.

"Graecopithecus nie jest małpą. Jest członkiem plemienia hominin i bezpośrednim przodkiem homo. Żywność Graecopithecusa była związana z dość suchą i twardą roślinnością sawanny, w odróżnieniu od ostatnich wielkich małp, które żyją w lasach. Dlatego też, podobnie jak ludzie, ma szerokie tralki i grubą emalię. W pewnym sensie jest to niedawno odkryte ogniwo. Ale ogniwa będą istnieć zawsze, ponieważ ewolucja jest nieskończonym łańcuchem kolejnych form. Prawdopodobnie twarz El Graeco przypomina wielką małpę z krótszymi kłami." - kontynuuje profesor.

Zespół przeanalizował dwa znane okazy Graecopithecus freybergi: dolną szczękę z Grecji i zęby przedtrzonowe z Bułgarii. Wykorzystując tomografię komputerową potrafili zwizualizować wewnętrzne struktury skamieniałości i wykazali, że korzenie przedtrzonowców są w szerokim stopniu skondensowane.

"Chociaż duże małpy człekokształtne mają dwa lub trzy odrębne i rozbieżne korzenie, te Graecopithecusa zbiegają się i są częściowo skondensowane - cecha charakterystyczna dla współczesnych ludzi, wczesnych ludzi i kilku przedludzi", powiedział główny badacz Madelaine Böhme z Uniwersytetu w Tübingen. Dolna szczęka ma dodatkowe cechy korzenia zębów, sugerujące, że gatunek był hominidem.

"Byliśmy zaskoczeni naszymi wynikami, ponieważ przedludzie byli wcześniej znani z Afryki Subsaharyjskiej" - stwierdził doktorant Jochen Fuss, który przeprowadził tę część badania.

Profesor David Begun, paleoantropolog Uniwersytetu Toronto dodał "To datowanie pozwala nam przenieść ludzkiego szympansa na obszar śródziemnomorski".

W tym okresie Morze Śródziemne przeżywało okres całkowitego wyschnięcia, tworząc most lądowy między Europą, a Afryką, pozwalając małpom i wczesnym hominidom przejść między kontynentami. Zespół uważa, że ewolucja hominidów była spowodowana przez dramatyczne zmiany środowiskowe, które doprowadziły do powstania Sahary Północnoafrykańskiej ponad siedem milionów lat temu i popchnęły gatunki dalej na północ. Odkryli duże ilości piasku Sahary w warstwach z tego okresu, sugerując, że dziś leży znacznie dalej na północ. Profesor Madelaine Böhme z Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze dodał: "Nasze odkrycia mogą ostatecznie zmienić nasze pojęcie o pochodzeniu ludzkości. Osobiście nie sądzę, że potomkowie Graecopithecusa wygaśli, mogły się później rozprzestrzenić na Afrykę. Rozdzielenie szympansów i ludzi było pojedynczym wydarzeniem. Nasze datowanie potwierdza pogląd, że dzieje się to na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, nie w Afryce. Jeśli zostanie zaakceptowana, ta teoria rzeczywiście zmieni początek ludzkiej historii."

Jednak niektórzy eksperci są bardziej sceptyczni co do ustaleń.

Antropolog dr. Peter Andrews, dawniej związany z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, stwierdził: "Możliwe, że człowiek ma swoje pochodzenie w Europie, ale bardzo istotne skamieniałości dowodzą, że pochodzi jednak z Afryki, w tym kilka częściowych szkieletów i czaszek. Byłbym zaniepokojony użyciem pojedynczego znaku izolowanej skamieniałości w stosunku do dowodów z Afryki."

 

źródło: telegraph.co.uk

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank