Kijów: Druga konferencja Intermarium Development Assistance Group

27 kwietnia 2017 w Kijowie miała miejsce druga konferencja Intermarium (Adriatycko – Bałtycko – Czarnomorska Unia) Development Assistance Group powołana z inicjatywy lidera Korpusu Narodowego Andriya Biletskskiego, deputowanego National Security and Defense Council of Ukraine, a także założyciela i pierwszego dowódcę Pułku AZOV. Tematem spotkania była kontynuacja tematyki z pierwszej konferencji, IDAG – „Międzymorze – Geopolityczna Alternatywa dla centralnej i wschodniej Europy” („Intermarium – a Geopolitical Alternative for Central and Eastern Europe”) z 2 lipca 2016. Tym razem konferencja zjednoczyła delegacje z Łotwy, Litwy, Estonii, Białorusi, Chorwacji, Ukrainy i Polski.

Idea Międzymorza to obronna unia państw, a także alternatywa dla Unii Europejskiej, która nie zdaje egzaminu.

Zmiany w geopolitycznym krajobrazie Europy i świata, a także rozmowy liderów Polski i Chorwacji na temat stworzenia Adriatycko – Bałtycko – Czarnomorskiego partnerstwa sprawiają, iż Międzymorski projekt jest bardzo realny.  

Sekcja Obrony 

Pierwszy zabrał głos Olexandr Maslak z Ukrainy poruszając tematykę nowych wyzwań dla bezpieczeństwa. Koncentrował się na zagrożeniach militarno-gospodarczych płynących ze strony Federacji Rosyjskiej.

Kolejnym mówcą był Damian Duda, aktywista Obrony Terytorialnej z Polski. Tematem jego wypowiedzi była obronność cywilna podczas wojny hybrydowej lub nieregularnych walk i znaczenie Obrony Terytorialnej.

Dopełnił jego wystąpienie Konstantins Pupurs z Łotwy, omawiając szerszą wizję militarnej współpracy w Europie.Mr. Pupurs zwrócił uwagę na problem imigracji; akty terrorystyczne zalewające Europę, wyraźną nierówność ekonomiczną, destrukcję tradycji i moralnych zasad, niszczący wpływ poprawności politycznej, nowy rosyjski imperializm oraz konsekwencje wyborów prezydenckich we Francji.

Dalej Rajmund Klonowski, lider organizacjiWileńska Młodzież Patriotyczna przedstawiając "Prawa mniejszości narodowych w europejskich krajach" poruszał delikatny problem polskiej mniejszości na Litwie, który to może być wykorzystywany przez siły trzecie w geopolitycznych rozgrywkach rozbicia regionu. Przypomniał on o wspaniałej wspólnej historii Polski i Litwy i płynnie przeszedł do obecnych problemów mniejszości polskiej w tym kraju i niebezpieczeństw związanych z działaniami Kremla, które to trafiając na podatny grunt szkodzą Litwie, Polsce i Europie.

Po przerwie kontynuował Audrius Bačiulis, litewski ekspert od obrony narodowej. Tematem jego wypowiedzi była odbudowa sił zbrojnych na przykładzie swojego kraju, zagrożenia wynikające z obecnej sytuacji geopolitycznej i destrukcyjne wpływy postkomunistycznych elit.

Kończąc sekcje obronności wspólnym polsko-litewskim głosem Damian Duda oraz Audrius Bačiulis potwierdzili tezę o wartości wojsk ochotniczych, które w wojnach hybrydowych mogą odegrać znaczącą rolę.

Sekcja cywilna

Głównym tematem tej sekcji była niezależność ekonomiczna i energetyczna projektu Intermarium.

Hasła, które się przewinęły, to wspólna historia regionu od XV wieku i przyszła wizja wzajemnej współpracy: Gazoport LNG w Świnoujściu, White Stream Project, rurociąg Odessa-Brody-Gdańsk, szlaki wodne Odra-Wisła-Bug-Pripec-Dniepri Odra-Wisła-San-Dniepr, Białoruś i bezpieczeństwo energetyczne Międzymorza, Intermruim vs Zachodnia Europa – geo-ekonomiczny aspekt, stara Europa i nowa Europa.

Podsumowując: region ma duże możliwości i przy odpowiednich wyborach oraz współpracy może wywierać olbrzymie naciski na imperialne zapędy sąsiadów i stawić opór wyniszczającemu zachodowi nadal będąc częścią Europy.

Dlatego Europa nie umarła. Żyje w sercach współczesnych barbarzyńców, którzy są gotowi stawić opór. Dlatego oni są jej przyszłością. "Co ważne - wspomniał na koniec  Ruuben Kaalep - teraz ci „barbarzyńcy” dostrzegli wreszcie, że wrogowie zawsze starali się wykorzystać ich wojowniczość jako czynnik dezintegracyjny, lecz teraz nic nie może zniszczyć unii międzymorza i doprowadzić Europy do upadku."

Zatem jak widać, są ludzie w centralnej i wschodniej Europie, którzy nie karmią się szowinizmem, nie żyją tylko przeszłością, lecz rozumnie patrzą w przyszłość nie dając sobą manipulować. Ludzie, którzy wiedzą, że jedyną drogą jest współpraca państw narodowych w Europie, a droga do tego celu nie jest łatwa, gdyż na samym początku należy odrzucić wszelkie uprzedzenia i spory historyczne. Sytuacja geopolityczna nie daje nam wyboru - należy obrać właściwą drogę i przetrwać, zapisując dumnie następne karty historii lub zginąć w gęstwinie ślepych uliczek i bezdroży.

My, jako Aktyw Północny, wiemy która droga wiedzie do zwycięstwa. A ty?

 

Więcej informacji na temat konferencji pod adresem: http://reconquista-europe.tumblr.com/

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank