Rozpoczęła się wielka wyprzedaż Grecji

Rząd Grecji zatwierdził pierwszy etap prywatyzacji przyznając koncesję na ponad tuzin kluczowych regionalnych lotnisk niemieckiemu konsorcjum Fraport-Slentel, które ma ją wykupić za sumę 1,23 mld euro.

 

40-letnia koncesja obejmuje większość głównych greckich lotnisk, w tym w Salonikach, Hanii na Krecie oraz obiekty położone na innych wyspach, jak Mykonos, Korfu, Rodos i Santorini. Umowa, która zawiera opcję wzięcia w leasing lotnisk na kolejne 10 lat, została zaaprobowana przez poprzedni rząd Grecji, jednakże została wstrzymana po dojściu do władzy Syrizy z Alexisem Ciprasem na czele. Wprawdzie kontrakt już został podpisany, jednakże rozmowy toczą się dalej – poinformowali przedstawiciele firmy, którzy chcieliby bardziej korzystnych dla siebie warunków. Fraport-Slentel nie oczekuje zatem, że ostateczna transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.

 

Niemcy mają o co walczyć, ponieważ wszystkie te lotniska są dochodowe. Z danych zgromadzonych przez stowarzyszenie skupiające przedsiębiorców turystycznych w Grecji wynika, że Rodos odnotowało w 2014 r. ponad 1,9 mln przylotów, Saloniki – 1,5 mln, zaś Korfu – 1 mln. Wiele z tych lotnisk jest starych i niewystarczających dla potrzeb turystów, a zatem potrzebujących doinwestowania. Rząd Grecji liczy, że nowi ich operatorzy poczynią niezbędne inwestycje, jednakże przeciwnicy polityczni zareagowali z nieukrywaną wściekłością, kiedy Syriza ogłosiła swoją decyzję, podkreślając, iż właśnie rozpoczęła się „generalna wyprzedaż Grecji”.

 

Decyzję tę skrytykował również wybrany z ramienia Syrizy gubernator Wysp Jońskich, który określił umowę jako „sprzeczną z interesem lokalnym i narodowym”. - To wyjątkowo negatywne posunięcie – oświadczył Theodoros Galiatsatos, który zarządza obszarem z lotniskami w Korfu, Zakintos, Kefalonii i Akcjum. Dodał, iż przeprowadzi w tej sprawie referendum i zamierza zablokować tę decyzję w sądzie.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank