Amnesty International karci rząd Słowacji za dyskryminację w szkołach

Amnesty International zaapelowała do rządu Słowacji, aby natychmiast położyła kres segregacji romskich dzieci. Jak twierdzi praktyka systemu edukacji pozostawia tysiące romskich uczniów w klasach o niższej jakości nauczania lub w klasach dla uczniów z „umiarkowaną niepełnosprawnością umysłową”

- Romskie dzieci w całej Słowacji są uwięzione w systemie edukacji, który zawodzi z powodu rozpowszechnionej dyskryminacji. Szkoły pozbawiają je prawa do korzystania z równych szans, tym samym skazują dzieci na życie w ubóstwie i na marginesie społeczeństwa – żali się David Diaz-Jogeix – wice-dyrektor Amenty International ds. Europy i Azji Centralnej.

Romowie stanowią ok. 10% populacji Słowacji. Tymczasem, według badań z 2009r, uczniowie pochodzenia romskiego w specjalnych szkołach i klasach stanowią ok. 60% wszystkich uczniów.

I znów winą za sytuację życiową kolorowych, w tym przypadku Romów, obarcza się Nas – białych. Niewielu działaczy z Amnesty obchodzi pewnie to, że znaczna część rodziców jest przeciwna uczęszczania swoich pociech do mieszanych klas, a większość romskich dzieci po prostu intelektualnie odstaje od swoich słowackich rówieśników, nie wspominając już o ich nagminnym opuszczaniu zajęć. W konsekwencji w wielu tego typu klasach, poziom nauczania wyraźnie się obniża. Nie może zatem dziwić fakt, tego typu postępowania w słowackich szkołach. Oczywiście przesiąknięci marksistowskimi hasłami obrońcy „cierpiących i prześladowanych” kolorowych nigdy nie zaakceptują tych faktów.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank