I. O. U. S. A. - Amerykański czek bez pokrycia

 

 

Przedstawiamy film Patrick’a Creadon’a pt „I.O.U.S.A.*” , twórcy takich filmów jak „Supersize me” czy „Spellbound”. Oczywiście problemy przedstawione w tym filmie dotyczą kontynentu z za Oceanu, jednak nie są nam tak odległe, ponieważ każdy z „demokratycznych” krajów naznaczony jest długiem publicznym. I.O.U.S.A. uważnie przygląda się gwałtownie rosnącemu narodowemu długowi i jego konsekwencjom dla Stanów Zjednoczonych oraz ich mieszkańców. Ameryka, obarczona stale rozrastającą się armią i rzeszą urzędników, wzrostem międzynarodowej konkurencji, rozbudową programów oraz długami wobec innych krajów, które to stają się niemożliwe do spłacenia. Ameryka musi zmienić swoją rozrzutną politykę albo stanie przed ekonomiczną katastrofą imponujących rozmiarów. W całej historii USA, amerykański rząd nie był w stanie wydawać tylko tego, co zostało zebrane z podatków.

Posługując się realnymi wywiadami z przeciętnymi amerykańskimi podatnikami jak i z urzędnikami, weteran Sundance, Patrick Creadon, pomaga wyjaśnić państwowe praktyki oraz strategię finansową. Film opowiada o tym jak przewodniczący Głównej Izby Kontroli Wydatków Państwowych, Dawid Walter, przemierza kraj, tłumacząc mieszkańcom zmienną politykę fiskalną. Z chirurgiczną precyzją, Creadon łączy archiwalne materiały filmowe i ekonomiczne dane w celu zwrócenia uwagi na alarmującą obecna sytuację ekonomiczną Stanów Zjednoczonych. Siłą I.O.U.S.A. jest to, iż wykracza poza retorykę ostateczną aby zaproponować potencjalne scenariusze finansowe i rozwiązania jak możemy odtworzyć budżet narodowy dla przyszłych pokoleń. Creadon używa prawdziwych wywiadów z Warrenem Buffettem, Alanem Greenspanem, Paulem O’Neillem, Robertem Rubinem i Paulem Volckerem, Davidem Walkerem z Peter G. Peterson Foundation i Bobem Bixby z Concord Coalition, cesjonariuszem fundacji. Całkowicie bezstronne I.O.U.S.A., przekazuje wiadomość, iż jedyny czas dla finansowej przyszłości Ameryki jest teraz.

*I.O.U.S.A. Ten akronim a zarazem tytuł filmu to nic jak tylko zabawa słowami, kombinacja IOU i USA. IOU jest to dokument poświadczający dług, jest to skrót od „I Owe You” i oznacza tyle co „jestem ci winien”. Ten skrót połączony został z literami USA (United States of America).

 

Więcej informacji o filmie możemy znaleźć na stronie www.iousathemovie.com. Poniżej przedstawiamy owe dzieło udostępnione na portalu YouTube, jednakżejest możliwość ściągniecia go w Quicktime (300 MB) lub  Flash (165 MB  ) . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank