Oskoła - zapomniany dar

OSKOŁA - popularniej znana jako sok z brzozy, jest tradycyjnym napojem znanym w całej Słowiańszczyźnie. Drzewo to od wieków było uznawane za głównego „czyściciela” toksyn w organizmie.  Pozyskiwana wczesną wiosną(koniec lutego, marzec i kwiecień) ma działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się po zimie. Szczególnie polecane jest samodzielne pozyskiwanie soku, ze względu na właściwości lecznicze i świeżość.

Napój ten, zalecany jest dla osób z obniżoną odpornością, rekonwalescentom i seniorom, ale równie dobrze może być spożywany na co dzień, gdyż dzięki swoim walorom smakowym idealnie gasi pragnienie, a przy tym dostarcza witamin i mikroelementów. Taki napitek reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię. Oskoła pomaga wydalić z organizmu nagromadzone jony sodu i chloru(czyhające na Nas głownie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw).

Jak pozyskać brzozowinę?  To proste. Musimy znaleźć, co najmniej 10letnie drzewo ( gałęzie o grubości ok. 3-5 cm. Aby sprawdzić, czy dana brzoza nadaje się do „produkcji” musimy nakłuć korę szpikulcem. Jeśli po chwili z otworu zacznie sączyć się płyn, znaczy to, że trafiliśmy w odpowiednie drzewo.  Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa. Soku z brzozy nie filtrujemy. Przechowujemy go w lodówce do 4 dni. Aby zachować wszystkie wartości odżywcze należy gromadzić sok w naczyniach szklanych bądź emaliowanych. W tym czasie pijemy pół lub jedną szklankę w ciągu całego dnia.Jeśli chodzi jego smak, to przypomina delikatnie słodką aksamitna dla podniebienia wodę.

Właściwości soku jest bardzo wiele. Zawiera m.in. kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne, garbniki. Również liczne sole mineralne i aminokwasy dlatego też, nie toleruje wysokich temperatur. Ponadto świetnie odżywia włosy oraz wybiela piegi!

Sokiem z brzozy można przeprowadzić kurację oczyszczającą. A mianowicie: najlepiej przez 2-3 tygodnie pić sok z brzozy 2-3 razy dziennie po ćwierć szklanki. Podczas odtruwania należy ograniczyć spożycie: czarnej herbaty, kawy, alkoholu, czekolady, szpinaku i szczawiu, a to dlatego, że produkty te zawierają w nadmiarze substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne i napędzać odkładanie toksyn w organizmie.

Tak więc mając takie możliwości od Matki Natury, korzystajmy z nich jak najwięcej. Zasięgnijmy trochę medycyny ludowej - naturalnej, która nic nie kosztuje, jedynie zdrowy spacer do lasu. 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank