Lipa - dar Bogów

Jako, że zbliża się okres zbierania kwiatów lipy (czerwiec-lipiec) chcielibyśmy nieco przybliżyć czytelnikom ten temat.

Zacznijmy może od starych słowiańskich historii. Jak wiadomo lipa czczona była wśród plemion słowiańskich i germańskich jako święte drzewo, chroniące chociażby przed piorunami, czy złymi duchami. Wokół drzew tych odprawiano plemienne sądy i narady wojenne, ponieważ były one symbolicznym centrum społeczeństwa i osią słowiańskiego świata. Patronką lipy była bogini miłości i płodności- Łada. Sercowate liście kwitły w okresie przesilenia letniego, czyli w czasie Kupały, a święto to związane było właśnie z Ładą. Jeśli chodziłoby o wierzenia ówczesnych mieszkańców północnej Europy nie dostrzegli byśmy wielkiej różnicy w czczeniu lip. Drzewo podobnie było symbolem bogini miłości z tym ,że tu – Frei. Początkowo Freja była w mitologii skandynawskiej siostrą-kochanką bliźniaczego męskiego bóstwa, zwanego Frej. Z czasem, by uzasadnić rozejm pomiędzy Asami i Wanami Freja z rodu Wanów zlała się w jedną postać z Frigg, małżonką Odyna, który pochodził z rodu Asów. Tak wytłumaczyć można było moc chroniącą przed piorunami gromowładnego boga. Lipę postrzegano jako drzewo żeńskie silnie kontrastujące z mocarnym dębem przynależącym do męskiego bóstwa rządzącego Asgardem.

Rozkoszny zapach kwitnącej lipy dawał od wieków natchnienie wielu twórcom. Opisywana w poematach, malowana na obrazach… a zarówno przydatna prostym ludziom. Darowująca im użyteczne w życiu codziennym materiały, takie jak łyko, drewno, węgiel drzewny, a kiedy pojawiała się choroba - stawała się lekiem.

Do dziś stosuje się drobniutkie kwiaty w lecznictwie. Każdy z nas w przeziębieniu pijał gorący, złocisty napar z dodatkiem miodu i cytryny, który od razu stawiał na nogi. Herbatka z takiego suszu ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu skutecznie obniża gorączkę. Poza tym pomaga organizmowi pokonać infekcje, nie tylko przeziębienie, ale również anginę. Napar z lipowych kwiatów ma jeszcze inne zastosowania. Warto go popijać np. w chwilach zdenerwowania, bo uspokaja. Korzystnie działa też na krew. Zmniejsza jej gęstość, ogranicza zlepianie się krwinek czerwonych, polecana jest więc przy miażdżycy. Poza tym poprawia trawienie, zwiększając wydzielanie żółci i soku żołądkowego. I nie daje skutków ubocznych. Osłabia także męczący kaszel.

Z lip (podobnie jak z brzóz) można otrzymywać wiosną sok (o smaku słodkiej wody) który można zagęścić do słodkiego syropu. Młode liście lip są bardzo smaczne, swoją delikatnością porównywalne wręcz z sałatą. Mają słodkawy smak i lekko śluzowatą konsystencję. Łyko lipowe nadaje się na plecionki - maty, koszyki. Do samej wojny na wsi robiono z łyka lipowego łapcie. Z kwiatów lipowych i miodu można wykonać smaczna nalewkę. Nalewka będzie gotowa późną jesienią. To idealne lekarstwo na listopadowe katary i przeziębienia. Żeby jednak móc w chłodne wieczory wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa lipy, nalewkę trzeba zacząć przyrządzać już teraz.

Oto przepis: potrzebne będą- 1 l miodu lipowego, 1 l wody, 1 l spirytusu, 3 szklanki świeżych kwiatów lipy, skórka otarta z jednej cytryny.

Przygotuj syrop z litra miodu lipowego i litra wody. Ogrzej nieco, aby miód dobrze się rozpuścił i do ciepłego syropu dodaj spirytus. Przelej do butelki lub gąsiorka i dobrze zamknij. Co trzy dni wstrząsaj naczyniem. W okresie kwitnienia zbierz 3 szklanki samych kwiatów lipy i wrzuć je do mieszaniny miodowego syropu i spirytusu. Dodaj też skórkę otartą z wymytej i sparzonej cytryny. Postaw w ciemnym i chłodnym miejscu na dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź dokładnie nalewkę (najlepiej przez gazę lub bibułkę filtracyjną) i odstaw na kolejne trzy tygodnie, aby się sklarowała. Zlej nalewkę a osad jeszcze raz przefiltruj. Przelej wszystko do butelek i odstaw w ciemne miejsce na pięć miesięcy.

Nalewka przyrządzona według tych proporcji jest bardzo słodka. Jest świetnym dodatkiem do herbaty. Jeśli chcesz uzyskać trunek mniej słodki, dodaj mniej miodu, a w to miejsce więcej wody.

Drzewo lipowe jest kolejnym dowodem na to, że medycyna naturalna jest bardzo skuteczna i od wieków wykorzystywana.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank