Mniszek lekarski-kwieciste zdrowie

Mniszek lekarski znajduje szerokie zastosowanie w tradycyjnej kuchni i medycynie staropolskiej. Pospolity kwiat często traktowany jak chwast ma wiele dobroczynnych właściwości. Przetwory z mleczu ułatwiają przepływ żółci oraz zwiększają jej wytwarzanie w organizmie.   Już w starożytności uważano ten surowiec za skuteczny lek przeciwko cierpieniom wątroby, pęcherzyka żółciowego i zaburzeniom trawienia. Mniszek zawiera w swoim składzie kwas cerotynowy- działający bakteriostatycznie na prątki gruźlicy. Stwierdzono także korzystne działanie mniszka w początkach cukrzycy. Ponadto z młodych liści można sporządzić wiosenną sałatkę, wywar z gotowanych kwiatów po dodaniu dużej ilości cukru zamienia się w syrop o barwie, konsystencji i smaku zbliżonym do miodu, tzw. miodek majowy.

Według starego przepisu należy zebrać 200 kwiatów mniszka, najlepiej w miejscu gdzie niestosowane były pestycydy. Kwiatów tych nie należy myć, by nie pozbyć się z nich leczniczego pyłku. W celu usunięcia drobnych robaczków należy wyłożyć kwiatki na białej serwecie lub kartce papieru. Po kilku minutach zalać kwiaty ½ l zimnej wody i zagotować. Odstawić naczynie z kwiatami na noc, a rano odcisnąć je z płynu. Dodać ½ kg cukru i 1-2 łyżki soku z cytryny, po czym dalej gotować. Aby powstał bursztynowy syrop, trzeba odparować wodę, z tym, że ciecz nie powinna być zbyt rzadka(, bo sfermentuje), ani zbyt gęsta (gdyż się skrystalizuje).Przepyszny syrop nie ustępuje smakowo przy najlepszym miodzie, a przy tym jest wspaniałym lekiem wzmacniającym. Bardzo skuteczny na kaszel i chrypkę oraz zapalenie krtani. Nadaje się także, do sporządzania napojów orzeźwiających.

Ziele i korzeń mniszka zawierają kwas foliowy zaliczany do witamin krwiotwórczych. Przy anemii złośliwej świeży sok z tej rośliny okazał się być niezastąpionym i wprost rewelacyjnie działającym lekiem. Chorym i rekonwalescentom na żółtaczkę zakaźną zaleca się codzienne spożywanie świeżych łodyg z kwiatów mlecza, podobnie jak i cukrzykom.

Z żółtych i niepozornie wyglądających kwiatków można także zrobić, wino kwiatowe o charakterystycznym miodowo-ziołowym bukiecie.

Na 4 litry tego szlachetnego trunku potrzeba: 800 - 1200g płatków kwiatowych mniszka, 0, 45kg koncentratu winogronowego lub rodzynek, 0, 9kg cukru, 15g kwasu cytrynowego lub winowego, 1g taniny (zalecam najwyżej 0, 5g), 2g pożywki, drożdże winne, woda do objętości 4 litrów. Zbierz kwiatki, gdy są zupełnie dojrzałe. Użyj tylko żółtych płatków kwiatowych, nie używaj żadnych zielonych części. Włóż płatki do plastikowego sitka, zanurz w ciepłej wodzie, dodaj cukru. Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej, dodaj resztę składników, oprócz drożdży, które dodaj po 24h. Mieszaj baniakiem 2 - 3 razy dziennie, tak by płatki kwiatów były ciągle zwilżone. Gdy fermentacja ma się ku końcowi, wyjmij z baniaka sitko z kwiatami i ściągnij wino znad osadu.

Każdy z nas, co dzień przechodzi obok mniszka lekarskiego nawet nie zwracając na niego uwagi. Dlatego też artykuł ten powinien nakłonić wielu z was do zasięgnięcia któregoś z przepisów i przekonania się na własnym przykładzie o bogatej wartości tej rośliny.

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank