Apiterapia- słodka dziedzina medycyny

Apiterapia- dziedzina medycyny, zajmującą się leczeniem i profilaktyką schorzeń za pomocą produktów pszczelich. Do wyrobów tych zaliczamy: pyłek kwiatowy - produkt przyniesiony przez pszczoły; propolis, miód nektarowy , pierzgę - produkty przyniesione i przetworzone przez rodzinę pszczelą; mleczko pszczele, jad pszczeli i wosk- substancje wydzielane przez pszczołę.

Miód oraz jego przetwory ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dzięki właściwościom antymikrobiologicznym, przyśpieszającym regenerację tkanek, immunostymulacyjnym, oraz niespecyficznym oddziaływaniem na cały organizm - co objawia się ogólną poprawą samopoczucia, szybszym powrotem do zdrowia po przebytych chorobach. Dzięki łatwej przyswajalności i brakiem skutków ubocznych po spożyciu,  produkty pszczele z pewnością górują nad lekami syntetycznymi traktowanymi przez nasz organizm jako ciało obce.

Jeśli chodzi o działanie lecznicze miodów można wymienić tu wiele, tak wiec np. miód lipowy pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych, układu krążenia i nerwowego;  rzepakowy- wątroba i drogi żółciowe, serce i naczynia wieńcowe;  gryczany- miażdżyca, niedokrwistość. Zalet można wymieniać nieskończenie wiele. Z kolei pyłek kwiatowy zawiera białka, cukry proste i złożone, tłuszcze, sterole, flawonoidy, karotenoidy, nukleoproteidy, witaminy i sole mineralne i jest najwartościowszym składnikiem poch. roślinnego. Pyłek odznacza się właściwościami antybakteryjnymi, regenerującymi, detoksykującymi, odżywczymi i leczniczymi. Propolis z greckiego kit pszczeli. Substancja służąca pszczołom do budowy ścian uszczelniających ul. Do jego wytworzenia używają żywicę i smoliste substancje pączków niektórych drzew.  Propolis to naturalny antybiotyk. Wśród poznanych składników kitu znajdują się substancje z grupy: flawonoidów, kwasów fenolowych, estrów aromatycznych, alkoholofenoli, ketofenoli, kumaryny, substancje lipidowe i woskowe, biopierwiastki, witaminy, związki białkowe i inne.

Kolejnym dobrodziejstwem pszczół jest wosk, który znalazł wiele zastosowań w gospodarce. Wykorzystywany po produkcji maści , kremów itd. Niektórzy lekarze polecają, by zamiast gumy żuć, odkrajane kawałki plastra z miodem lub woskowo miodowe cukierki. Żucie aktywizuje wytwarzanie śliny, podwyższa przemianę materii, wosk mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu i wzmacnia dziąsła, pomaga w zapaleniu jamy ustnej, w astmie i gorączce siennej.
Jest też polecany dla palaczy, którym jednocześnie pomaga odzwyczaić się od nałogu.

Nasza ludowa medycyna ma wiele przepisów bazujących na miodzie i wyrobach pszczelarskich takich jak: szampony miodowe zmiękczające włosy, Maseczki miodowe oczyszczające, zmiękczające, odżywcze i zapobiegające zmarszczkom, kremy odżywcze do skóry twarzy i rąk. Tak więc odwołajmy się do tradycji i odkrywajmy na nowo dobroci natury zamiast truć się chemikaliami.

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank