Orzeł Piastowski Stanisława Szukalskiego wróci?

W lutym tego roku został założony Społeczny Komitet Odtworzenia Płaskorzeźby Orła Piastowskiego autorstwa Stanisława Szukalskiego w Katowicach.

Stanisław Szukalski ps. art. „Stach z Warty” wybitny rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant , założyciel Szczepu Rogate Serce grupy artystycznej , która działała od 1929  i gromadziła artystów zainspirowanych kulturą  dawnej słowiańszczyzny. Do 1936 roku Szczep zorganizował  szereg  wystaw na terenie całej Polski ,zajmował się szeroką działalnością promującą swoją sztukę wydając pocztówki z reprodukcjami swoich prac,  publikując artykuły prasowe, jak również wydając własne pismo Krak. W 1938 roku Szukalski wydał również tragedię sceniczną „Krak, Syn Ludoli”.

Orzeł piastowski wyrzeźbiony został na zlecenie władz administracyjnych województwa śląskiego w 1938 roku na frontonie gmachu Urzędów Niezespolonych obecnie w budynku tym  mieści się Wydział Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Polsce ta właśnie rzeźba  Stanisława Szukalskiego była jedynym dziełem eksponowanym na otwartej przestrzeni. Płaskorzeźba orła okolonego pierścieniem o średnicy 476 centymetrów została wykuta w dolomicie. Do jej stworzenia artysta użył 35 ton kamienia , jak pisze Jerzy Skwara w swoim artykule „Piastowski Orzeł Szukalskiego”. Niestety okupacja hitlerowska w 1939 r. pozbawiła nas tej pięknej rzeźby podkreślającej naszą tożsamość. Wykuty orzeł  został zniszczony i pozostał jedynie na archiwalnych zdjęciach, które mają posłużyć do odbudowy. Nr konta na które można wpłacać datki podany został na stronie fundacji. Uważamy że to wspaniała inicjatywa i naszym obowiązkiem jako patriotów  jest dołożyć wszelkich starań by ten wspaniały orzeł dłuta Stacha z Warty wróci na swoje miejsce ,do czego szczególnie zachęcamy !

 

 

 

 

 

Strona fundacji :

http://www.fundacjaus.home.pl/fundacja/komitet

 

Informacja na stronie Towarzystwa Urbanistów Polskich:

http://www.tup.katowice.pl/


Artykuł Jerzego Skwary „Piastowski Orzeł Szukalskiego”

http://www.alfa.com.pl/slask//200609/s65-67.htm


Nadesłał: I.  „Niklot „ oddział szczeciński dla Aktyw Północny

Poniżej przedstawiamy film dokumentalny o Stanisławie Szukalskim i grupie artystycznej "Szczep Rogate Serce" aby przypomnieć rodakom o tym wybitnym artyście, jego twórczości oraz kontrowersjach jakie wzbudzał w owych czasach.

 

 

 

 

Translate

   

   

Polecamy

 

 

 

więcej w dziale

LINKI

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank